WPISZ TAGI

‚(…)Zajrzałem do nawigacyjnej, a instrumenty pokazywały już 70 do 80 węzłów wiatru. Już wtedy wiedziałem, że wachta będzie raczej przetrwaniem. W książkach żeglarskich siła wiatru w skali Beuforta jest opisywana do 60, czasem 70 węzłów. Nagle łódka leżała na drugim boku – wiedziałem, że coś się stało… Założyłem szybko kamizelkę i pognałem na pokład. Okazało się, że uderzenie wiatru było tak potężne, że nie byliśmy w stanie opanować steru i łódka zrobiła niespodziewaną rufę (crash gybe). Koło sterowe kręciło się w każdą stronę z zawrotną prędkością.(…)’ czytaj dalej

 

Sydney – Hobart to jedne z najsłynniejszych regat na Świecie. Jako osoba blisko związana z żeglarstwem myślę, że trzeba napisać kilka słów na ten temat.

IMGP4144 (1)_www.annabialecka.com-4

W tym Roku spotkał mnie podwójny zaszczyt – na żywo obejrzę start do wyścigu i co najważniejsze, będę mogła dopingować mojego przyjaciela z Poznania – doskonałego żeglarza – Krzysztofa Ślązaka.
Krzysztof startuje w prestiżowych regatach dookoła Świata Clipper Round The World, a Sydney – Hobart to tylko jeden z 15 wyścigów. Aktualnie po 5 wyścigach łódka Jamaica Get All Right, na której ściga się Krzysztof zajmuje 6 miejsce na 12 startujących. Warto wspomnieć, że są to najdłuższe regaty dookoła świata (40 tys. nm), których trasa w tym roku prowadzi z Londynu, przez – Brest – Rio de Janeiro – Cape Town – Albany – Sydney – Hobart – Brisbane – Singapur – Qingdao – San Francisco – Panama – Jamajka – Nowy York- Londonderry – Den Helder – Londyn. Największym sukcesem łódki Jamaica do tej pory było przypłynięcie na pierwszym miejscu do Rio de Janeiro. Finalnie skończyli na II miejscu, ponieważ PSP Logistics otrzymał 1-godzinne zadośćuczynienie za pomoc innej załodze w początkowym etapie wyścigu. Na łódce zaraz po skiperze, jest dwóch Polaków, pełniących funkcję starszych wachty, którzy dowodzą grupą 7-10 osób. Jednym z nich jest Krzysztof Ślęzak a drugim Adam Byrtek (30 lat) z Krakowa. W historii regat Clipper Round The World są to pierwsi Polacy, którzy podjęli wyzwanie opłynięcia świata.

rolexsydneyhobart.com
clipperroundtheworld.com
Jamaica Team

P1010460
Sailing

Regaty Sydney – Hobart rozegrano po raz pierwszy w 1945 roku. Ich pomysłodawca, oficer Royal Navy John Illingworth chciał, aby wielka impreza żeglarska pomogła otrząsnąć się Australijczykom z koszmaru wojennego, a zarazem stanowiła początek tworzenia nowoczesnego jachtingu. Przez wiele lat wyścigi po wodach Morza Tasmana, były najważniejszymi regatami Southern Cross Cup. Kiedy w 1975 roku amerykański jacht „Kialoa” Johna Killroya ustanowił wspaniały rekord trasy, rozpoczęła się batalia o poprawienie tego osiągnięcia. Australijczycy z wygranej w tym wyścigu zrobili sprawę narodową. Rekord został pobity dopiero w 1996 roku, ale dokonał tego niemiecki Maxi ILC „Morning Glory”, dr Hasso Platnera.
źródło: żagle.com

W ciągu ostatnich 67 lat wyścig Rolex Sydney – Hobart stał się ikoną australijskiego sportu, porównywany z Melbourne Cup horse race i Davis tennis Cup; Sydney – Hobart to największa i najbardziej medialna żeglarska impreza wymieniana zaraz obok America’s Cup i Volvo Ocean Race.
Start nastąpi jak zwykle w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (godz. 13 czasu lokalnego). Przez Australijczyków zwany Boxing Day – dzień w którym wręcza się upominki najbliższym.

Trzymajcie kciuki!
Pozdrawiam
Gosia Białecka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

P1010612

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

share
NASTĘPNY WPIS

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *