WPISZ TAGI

'(…)Zajrzałem do nawigacyjnej, a instrumenty pokazywały już 70 do 80 węzłów wiatru. Już wtedy wiedziałem, że wachta będzie raczej przetrwaniem. W książkach żeglarskich siła wiatru w skali Beuforta jest opisywana do 60, czasem 70 węzłów. Nagle łódka leżała na drugim boku – wiedziałem, że coś się stało… Założyłem szybko kamizelkę i pognałem na pokład. Okazało się, że uderzenie wiatru było tak potężne, że nie byliśmy w stanie opanować steru i łódka zrobiła niespodziewaną rufę (crash gybe). Koło sterowe kręciło się w każdą stronę z zawrotną prędkością.(…)’ czytaj dalej

 

Sydney – Hobart to jedne z najsłynniejszych regat na Świecie. Jako osoba blisko związana z żeglarstwem myślę, że trzeba napisać kilka słów na ten temat.

IMGP4144 (1)_www.annabialecka.com-4

W tym Roku spotkał mnie podwójny zaszczyt – na żywo obejrzę start do wyścigu i co najważniejsze, będę mogła dopingować mojego przyjaciela z Poznania – doskonałego żeglarza – Krzysztofa Ślązaka.
Krzysztof startuje w prestiżowych regatach dookoła Świata Clipper Round The World, a Sydney – Hobart to tylko jeden z 15 wyścigów. Aktualnie po 5 wyścigach łódka Jamaica Get All Right, na której ściga się Krzysztof zajmuje 6 miejsce na 12 startujących. Warto wspomnieć, że są to najdłuższe regaty dookoła świata (40 tys. nm), których trasa w tym roku prowadzi z Londynu, przez – Brest – Rio de Janeiro – Cape Town – Albany – Sydney – Hobart – Brisbane – Singapur – Qingdao – San Francisco – Panama – Jamajka – Nowy York- Londonderry – Den Helder – Londyn. Największym sukcesem łódki Jamaica do tej pory było przypłynięcie na pierwszym miejscu do Rio de Janeiro. Finalnie skończyli na II miejscu, ponieważ PSP Logistics otrzymał 1-godzinne zadośćuczynienie za pomoc innej załodze w początkowym etapie wyścigu. Na łódce zaraz po skiperze, jest dwóch Polaków, pełniących funkcję starszych wachty, którzy dowodzą grupą 7-10 osób. Jednym z nich jest Krzysztof Ślęzak a drugim Adam Byrtek (30 lat) z Krakowa. W historii regat Clipper Round The World są to pierwsi Polacy, którzy podjęli wyzwanie opłynięcia świata.

rolexsydneyhobart.com
clipperroundtheworld.com
Jamaica Team

P1010460
Sailing

Regaty Sydney – Hobart rozegrano po raz pierwszy w 1945 roku. Ich pomysłodawca, oficer Royal Navy John Illingworth chciał, aby wielka impreza żeglarska pomogła otrząsnąć się Australijczykom z koszmaru wojennego, a zarazem stanowiła początek tworzenia nowoczesnego jachtingu. Przez wiele lat wyścigi po wodach Morza Tasmana, były najważniejszymi regatami Southern Cross Cup. Kiedy w 1975 roku amerykański jacht „Kialoa” Johna Killroya ustanowił wspaniały rekord trasy, rozpoczęła się batalia o poprawienie tego osiągnięcia. Australijczycy z wygranej w tym wyścigu zrobili sprawę narodową. Rekord został pobity dopiero w 1996 roku, ale dokonał tego niemiecki Maxi ILC „Morning Glory”, dr Hasso Platnera.
źródło: żagle.com

W ciągu ostatnich 67 lat wyścig Rolex Sydney – Hobart stał się ikoną australijskiego sportu, porównywany z Melbourne Cup horse race i Davis tennis Cup; Sydney – Hobart to największa i najbardziej medialna żeglarska impreza wymieniana zaraz obok America’s Cup i Volvo Ocean Race.
Start nastąpi jak zwykle w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (godz. 13 czasu lokalnego). Przez Australijczyków zwany Boxing Day – dzień w którym wręcza się upominki najbliższym.

Trzymajcie kciuki!
Pozdrawiam
Gosia Białecka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

P1010612

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

share
NASTĘPNY WPIS

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *