WPISZ TAGI

1 września 2011 niewątpliwie zapisze sie, jako ważny dzień w historii rodu Białeckich

Mianowicie, dziś:
-mój najmłodszy, mądraliński brat – wschodząca gwiazda polskiego optymista, poszedł do drugiej klasy,
-mój drugi młodszy brat rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym,
-moja mlodsza siostra, tym razem nie poszła 1 września na rozpoczęcie roku, ponieważ własnie stała się studentką pedagogiki,
-moja kolejna, tym razem starsza, siostra z  dniem  1 września oddała swoją pracę dyplomową oraz rozpoczęła (według niej) niesamowicie ciekawą pracę, w jednym z największych londyńskich banków.
Dla mnie, to wszystko, niestety oznacza tylko jedno – znów się postarzałam……..

Jednak nie o moim fantastycznym rodzeństwie chciałam tutaj pisać.

Tym razem na szczególna uwagę zasługuje mój wspaniały Dziadek .
Dziś w Gdańsku, koło fontanny Neptuna, w Ratuszu Staromiejskim odbyła się promocja książki autorstwa mojego dziadka – Aleksandra Białeckiego pt. Port Północny w Gdańsku.

Autor – były dyrektor ds. budowy Portu Północnego w latach 1970-1987 – od początku uczestniczył w realizacji tego przedsięwzięcia jako przedstawiciel inwestora: Zarządu Portu Gdańsk. Brał udział w przygotowywaniu pierwszych dokumentów stanowiących podstawę do podjęcia decyzji przez ówczesne władze o budowie portu. Uczestniczył w rozwiązywaniu licznych zagadnień technicznych i organizacyjnych związanych z tą budową oraz w rozpoczęciu eksploatacji dwóch pierwszych baz przeładunkowych: węgla i paliw płynnych.
Z zachowanych własnych notatek i dokumentów odtworzył historię projektowania obiektów i urządzeń Portu Północnego, uwzględniając wielu projektantów, wykonawców badań naukowo-technicznych i modelowych, autorów założeń techniczno-ekonomicznych oraz uczestników budowy.
Autor omawia również funkcjonowanie Portu Północnego po roku 1990 w zmienionych już warunkach gospodarczych, gdzie na zbudowanej wcześniej infrastrukturze wodnej i lądowej oraz eksploatacji istniejących baz przeładunkowych – podjęto realizację, przy współudziale kapitału zagranicznego, nowych stanowisk przeładunku kontenerów, paliw płynnych i skroplonego gazu.
Tą jedyną w swoim rodzaju dokumentalną książkę wzbogacają liczne zdjęcia ludzi związanych z powstawaniem Portu oraz budowanych obiektów i urządzeń od momentu podjęcia budowy w roku 1970 po dzień dzisiejszy.

– w paru slowach: Port Północny został zbudowany dzięki Aleksandrowi Białeckiemu.:)
Autorem zdjęć jest Mateusz Wacławek.

share
NASTĘPNY WPIS

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *