WPISZ TAGI

Żeglarska klasa RS:X, w której brązowe medale olimpijskie zdobyli w Londynie Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński, będzie także w programie igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku. Ostateczną decyzję podjął w sobotę w Dublinie walny zjazd światowej federacji.

– Deskowa klasa RS:X kobiet i mężczyzn pozostanie w olimpijskich regatach. To finalna decyzja podjęta przez walne zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze ISAF – poinformował PAP dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

– Jeszcze w to nie wierzę! – dodał sekretarz generalny PZŻ Zbigniew Stosio, a trener kadry narodowej Paweł Kowalski w rozmowie z PAP podkreślił, że to bardzo dobra decyzja dla polskiego żeglarstwa.

– Zdaję sobie sprawę, że mocno zawiedzeni i rozgoryczeni są miłośnicy kitesurfingu, ale nie można wprowadzać do programu igrzysk jednej klasy kosztem drugiej. Nie tędy droga. W maju wszyscy zostali ogromnie zaskoczeni, że członkowie Rady ISAF opowiedzieli się ni stąd, ni zowąd za deską z latawcem zamiast z żaglem – wspomniał szkoleniowiec.

Jak zaznaczył, w Polsce jest mocna ekipa w klasie RS:X we wszystkich kategoriach wiekowych, co jest efektem wieloletniej pracy trenerów klubowych.

– Szkoda byłoby zmarnować ten dorobek, ale też trzeba przyznać, że mamy również dobrych kitesurferów. Próbowali swych sił w tej klasie zarówno Zosia Klepacka, jak i Przemek Miarczyński. Oboje radzili sobie znakomicie, jednak uważam, że zamiana windsurfingowych konkurencji w programie olimpijskim powinna następować stopniowo, płynnie, a nie tak raptownie. Myślę, że deska z latawcem zadebiutuje w igrzyskach w 2020 roku – powiedział Kowalski.

Na początku maja we Włoszech członkowie Rady ISAF zdecydowali, że w Rio de Janeiro nowymi konkurencjami będą: kitesurfing (zwany również kiteboardingiem), kobiecy skiff i katamaran w formule mieszanej. Już wówczas na pograniczu remisu było starcie kitesurfingu z RS:X. Stosunkiem głosów 19:17 zwyciężyła deska z latawcem. Po tej decyzji w wielu krajach zwolennicy deski z żaglem i zawodnicy zaczęli protestować.

W piątek obradujący w Dublinie zarząd ISAF opowiedział się za pozostawieniem klasy RS:X w regatach olimpijskich. Jednak nie uzyskano 75 procent głosów (zabrakło 7 procent, czyli trzech głosów), by anulować decyzję z maja. Dopiero w sobotę walne zgromadzenie postawiło kropkę nad „i”.

Żeglarskie konkurencje w programie igrzysk olimpijskich Rio de Janeiro 2016:
windsurfing mężczyzn
windsurfing kobiet
Laser mężczyzn
Laser Radial kobiet
Finn
470 mężczyzn
470 kobiet
skiff mężczyzn – 49er
skiff kobiet – 49er FX
katamaran mixed (kobieta/mężczyzna) – Nacra 17

źródło: http://eurosport.onet.pl/

share
NASTĘPNY WPIS

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *